Италија: Повеќе од 230 членови на мафијата од Ндрангета осудени во мамутскиот процес

Најстрогите казни им беа изречени на Саверио Разонале и Доменико Бонавота, двајца локални водачи на калабриската мафија; и двајцата добија 30-годишни казни


Дел од осудените мафијаши од Ндрангета

 

Судот во понеделникот (20 ноември) осуди повеќе од 230 обвинети на крајот од едно од најголемите судења за мафија во Италија, кое беше насочено кон „криминалната група Ндрангета во нејзиното срце во јужниот регион Калабрија“.

Повеќе од 330 осомничени мафијаши и нивни наводни соработници, вклучително и професионалци од администрацијата, се соочуваа со низа обвиненија, како што се изнуда, трговија со дрога и кражба, во судскиот процес што траеше речиси три години.

Италијанската новинска агенција Анса објави дека на судиите им биле потребни 1 час и 40 минути само да ја прочитаат нивната пресуда. Најстрогите казни им беа изречени на Саверио Разонале и Доменико Бонавота, двајца локални водачи на калабриската мафија, и двајцата добија 30-годишни казни.

„Денешната пресуда значи дека цела провинција Калабрија е ослободена од највисоките луѓе на криминалната група“, изјави за Ројтерс Никола Гратери, еден од најпознатите италијански судии и поранешен главен обвинител во случајот.

Меѓу осудените беше Џанкарло Пители, адвокат и поранешен политичар од партијата Форца Италија – член на националната владејачка коалиција – кој беше осуден на 11 години затвор за мафијашки дослух и пренесување информации.

Гратери, кој ја смени работата пред два месеци за да стане главен обвинител во Неапол, рече дека потврдувањето на врската помеѓу Ндрангета и мрежата на професионалци е клучен аспект на пресудата.

Џорџо Насели, поранешен началник на локалната полиција, беше осуден на две години и шест месеци.

Сепак, обвинителството не доби толку тешки казни како што бараше во голем број случаи и околу 100 од оние на кои им се судеше беа ослободени.

Првостепената пресуда од понеделник може да биде обжалена и од одбраната и од обвинителството.

Ндрангета се смета од страна на обвинителите за најмоќната италијанска мафијашка група, која лесно ја засенува попознатата банда Коза ностра на Сицилија, со нејзиното влијание што се протега низ Европа и пошироко.

Судењето се одржа во претворен телефонски центар во калабрискиот град Ламеција Терме, со вградени метални кафези за обвинетите.

Последниот пат кога Италија судеше стотици наводни мафиози истовремено беше во 1986 година во Палермо во случај што претставуваше пресвртница во борбата против Коза ностра, означувајќи го почетокот на остриот пад на групата.

Тоа сицилијанско судење имаше огромно влијание бидејќи беше насочено кон бројни мафијашки семејства.

Калабриското судење се фокусираше првенствено на само една група – кланот Манкузо од провинцијата Вибо Валентиа – оставајќи голем дел од највисоките луѓе на Ндрангета недопрени.

Ана Серги, професорка по криминологија на Универзитетот во Есекс, рече дека пресудата го потврдила читањето на обвинителите за „структурата Ндрангета во Вибо Валентиа“.

„Сега тоа има своја специфичност“, рече таа, нагласувајќи дека според италијанскиот закон, ваквите првостепени пресуди може да се обжалат двапати пред да станат правосилни.

Уште 70 обвинети од првобитното судење беа прогласени за виновни во ноември 2021 година, откако се одлучија за брза постапка во замена за намалување на нивните казни.