Италија ќе предложи до УЕФА да се одложи ЕП 2020

Претседателот на Фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина истакна оти ќе побара ЕП 2020 да биде одложен поради појавата на коронавирусот и истовремено изрази надеж дека сезоната во Серија А ќе може да заврши.

„Ќе и предложиме на УЕФА да го одложи Европското првенство. Се надевам дека ќе успееме да дојдеме до крај на тековната сезона затоа што е поправедно и поправилно по многуте инвестиции и жртви на нашите клубови“, изјави Габриеле Гравина за телевизискиот канал „Спорт Медиасет“.

Елитниот фудбал низ цела Европа е во прекин како на пандемијата на коронавирусот, при што националните и континенталните клупски натпревари се суспендирани или одложени.

Претставници на европските клубови и лиги и фудбалерите ќе се приклучат на националните федерации на итен видео-конференциски повик што УЕФА ќе го организира утре. Дискусиите ќе се однесуваат за ЕП 2020 што ова лето (12 јуни – 12 јули) треба да се одржи во 12 европски земји, вклучително и Италија.
Гравина изрази оптимизам дека Серија А може да заврши до 30 јуни, иако не ја исклучи можноста да ја продолжи за уште еден месец и порача дека италијанските клубови засега не треба да тренираат.