Истрага во Австрија: Како грешките во ски-центарот во Ишгл го забрзаа ширењето на Ковид-19 во Европа

Ишгл се наведува како „нулта точка“ на првиот бран на корона вирусот во Европа

Извештајот на комисијата наведува дека властите во Ишгл направиле „големи погрешни пресметки“ во моментот кога се открило дека вирусот некако стигнал во фамозниот ски-центар

 

Независна комисија откри дека австриските национални и локални власти направиле „значајни погрешни пресметки“ прво двоумејќи се, а потоа брзајќи да го евакуираат алпскиот ски-центар што е опишан како „нулта точка“ на првиот бран на корона вирусот во Европа.

Ишгл, град со 1.600 жители во долината Тирол Пазнаун и една од врвните дестинации за скијање во Европа, е во центарот на вниманието од средината на март, откако илјадници туристи го фатија вирусот таму за време на пролетните празници и го однесоа назад во нивните матични земји.

По интервјуто со 53 донесувачи на одлуки за нивното справување со епидемијата, експертска комисија назначена од регионалната влада на Тирол во понеделникот за прв пат официјално идентификуваше индивидуални промашувања што помогнаа да се забрза ширењето на вирусот на целиот континент.

Комисијата, предводена од поранешниот потпретседател на австрискиот врховен суд, во својот извештај рече дека властите требало да ги затворат ски-баровите, рестораните, ски-лифтовите и несуштинските автобуски услуги на 9 март.

Претходниот ден, здравствените власти беа информирани дека еден келнер во еден од градските ски-барови бил позитивен на Ковид-19 и 11 вработени кои ги служеле туристите една недела покажувале симптоми слични на грип.

Сепак, баровите во Ишгл не добија наредба да се затворат до 10 март, а сезоната за скијање не беше прогласена за завршена до 12 март – „погрешна одлука од епидемиолошка перспектива“, рече Роланд Рорер, претседател на комисијата.

Баровите кај ски-лифтовите во Ишгл останале отворени иако се знаело дека има Ковид-19

Рорер рече дека здравствените власти во Тирол постапиле „невистинито, и затоа лошо“, кога на 5 март објавија дека група исландски скијачи кои имале позитивен тест во Рејкјавик веројатно го фатиле вирусот во авионот кон дома, а не во Ишгл.

Неодамнешните извештаи во австриските медиуми тврдат дека властите во Тирол намерно се обиделе да го извадат Ишгл „од линијата на огнот“ на вниманието на медиумите, знаејќи дека туристите од Исланд, всушност, патувале назад со засебни авиони.

Сепак, стручната комисија во понеделникот соопшти дека не нашле докази дека надлежните органи биле лобирани од локалната туристичка индустрија за да ги одржуваат ски-лифтовите што е можно подолго.

Извештајот на комисијата, исто така, покажува со прст кон австрискиот канцелар кој во брзање побарал да се евакуира целата долина Пазнаун, што доведе до бурни сцени што веројатно го влошиле ширењето на вирусот кај туристите што заминуваат.

Во петокот, 13 март, канцеларот Себастијан Курц ги советуваше посетителите на прес-конференција „брзо“ да ја напуштат долината Пазнаун за да избегнат карантин, што доведе до туристи кои брзаат кон своите автомобили со скијачки чизми или скокаат во пренатрупаните автобуси што потоа беа заглавени на блокиран пат надвор од долината.

Некои скијачи, се забележува во извештајот на комисијата, не можеле да се вратат на дното на долината неколку часа, откако ски-лифтовите беа ставени во мирување како рутинска мерка.

И покрај тоа што полицијата подоцна се обиде да ги даде деталите за туристите што заминуваат од долината, австриската влада никогаш не ги пренесе податоците на релевантните здравствени власти во нивните земји на дестинација.

Наместо да го објави затворањето на долината Пазнаун на „изненадувачки и неподготвен“ начин, рече Рорер, владата на Курц можеше да ја организира евакуацијата во текот на викендот и со тоа да го минимизира ризикот од понатамошни инфекции.

Комисијата не успеа да одговори точно како и кога вирусот се го нашол својот пат до Ишгл. Додека видот на Ковид-19 пронајден во долината Пазнаун се совпаѓа со откриениот во францускиот скијачки центар посетен од британски „суперширач “ кој претходно бил во Сингапур, врската не можеше да се потврди.

Извештајот на стручната комисија е една од неколкуте истражувања за хронологијата на кластерот Ишгл.

Австриска група за заштита на потрошувачи која собра потписи од повеќе од 6.000 туристи од 47 земји кои веруваат дека го фатиле вирусот во Тирол, поднесе четири граѓански тужби против „пресметаниот извоз“ на вирусот на австриската влада кон крајот на септември.

Државниот обвинител во Инсбрук во меѓувреме испитува четворица главни осомничени за небрежност, вклучително и градоначалникот на Ишгл, за „намерно или небрежно загрозување на луѓе преку преносни болести“. (Гардијан)