Исчистете ја пеглата за само 30 секунди – ќе биде како нова


Кога пеглате ткаенини кои се малку почувствителни на превисоки температури, се случува да се залепат на дното на пеглата

Таквите наслаги потоа лесно се „залепуваат“ на следното парче што е во ред за „корекција“, оставаат траги кои понекогаш не можат да се отстранат дури ни во машината.

Како да го одржувате вашето железо постојано чисто? Постои трик од 30 секунди кој ќе го реши проблемот со заглавените слоеви на дното.

Таблета како волшебно стапче

Еден многу необичен, но ефикасен метод за чистење на трагите од изгореници од пеглата е да ги гребете наслагите со таблета за миење садови. Таблетите за машини за миење садови се дизајнирани да ги отстрануваат дамките и маснотиите од храна, па не е изненадување што многу луѓе ги користат за чистење други работи освен садови.

А еве како да ја исчистите пеглата со таблета за миење садови…

Загрејте го пеглата на висока температура, а потоа исклучете ја од напојувањето. Пеглата треба да биде топла, но не приклучена. Ако дамката е малку постара, ќе треба уште малку да ја загреете, само внимавајте да не изгорите. Потоа земете ја таблетата и втријте ја во дамките, ќе видите како веднаш ќе се оттргнат. Следниот чекор е да земете влажна крпа и да ја избришете исчистената површина. Целата работа ќе ја завршите за помалку од 30 секунди!

Современите пегли имаат и отвори за цедење на вода и пареа, а доколку истите тие наслаги се насобрале во нив, проблемот можете да го решите со стапчиња за уши и оцет. Едноставно потопете го тампонот во малку оцет и поминете ги наслагите во дупките додека не се исчистат.