Иран уапси врвен фудбалер поради „ширење на пропаганда“

Приведувањето на Ворија Гафури е предупредување за иранските фудбалери пред петочниот меч на Светското првенство против Велс


Ворија Гафури има култен статус во Иран

 

Иранските безбедносни сили во четвртокот уапсија еден од најпознатите фудбалери во земјата, обвинувајќи го дека шири пропаганда против Исламската република и сака да го поткопа националниот тим на Светското првенство.

Ворија Гафури, некогаш капитен на техеранскиот клуб Естеглал, отворено ги брани иранските Курди, велејќи ѝ на владата на социјалните мрежи да престане да ги убива Курдите. Тој и претходно беше приведен поради критикување на поранешниот ирански министер за надворешни работи Џавад Зариф.

Иран в петок треба да игра против Велс. Иранскиот тим веќе е вмешан во контроверзии откако не ја пееше националната химна пред натпреварот против Англија, а апсењето на Гафури веројатно ќе се гледа како предупредување до играчите да не ги повторуваат своите протести.

Тој беше приведен по тренингот со неговиот клуб, Фулад Кузестан, под обвинение дека „го нарушил угледот на националниот тим и ширел пропаганда против државата“, објави новата агенција Фарс.

Други агенции објавија дека тој е обвинет за „навреда и намера да ја уништи фудбалската репрезентација и зборува против режимот“.

Министрите во последните денови го обвинија Гафури дека е курдски сепаратист, но тој одговори дека ќе го даде животот за Иран. Претходно оваа година, врховниот лидер, ајатолахот Али Хамнеи, рече: „Некои луѓе, кои имаат корист од мирот и безбедноста на земјата, уживајќи во своите работни места и нивните омилени спортови, ја гризат раката што ги храни“, референца што многумина мислеа беше за Гафури.

Фудбалерот (35) беше член на селекцијата на Иран за Светското првенство 2018 година, но изненадувачки не беше именуван во последниот состав за овогодинешното Светско првенство во Катар.

По потекло од градот Санандај населен со Курди во западен Иран, Гафури објави фотографија на Инстаграм во традиционална курдска облека во планините на Курдистан, но е култен херој и надвор од северозападниот дел на Иран. Санандај претрпе некои од најжестоките репресии во протестите што уследија по смртта во притвор на Махса Амини, 22-годишниот иранска Курдка, а Гафури посети некои од повредените во протестите во Махабад.

Во 2019 година, тој подели сини дресови во чест на Сахар Кодајари, жена која се самозапали откако беше осудена на затвор поради обидот да гледа натпревар на Естеглал на стадионот Азади. По уште еден инцидент на насилство врз женски фудбалски навивачи во 2021 година, Гафури напиша на Инстаграм: „Како фудбалер, навистина станав понижен кога играм во ера кога на нашите мајки и сестри им е забранет влез на стадиони“.

Тој неодамна на Твитер напиша: „Престанете да ги убивате Курдите!!! Курдите се самиот Иран… Убивањето Курди е еднакво на убиството на Иран. Ако сте рамнодушни кон убиствата на луѓе, вие не сте Иранец и не сте ни човек… Сите племиња се од Иран. Не убивај луѓе!!!“