Индонезија: Две години затвор за жена која кажа муслиманска молитва пред да проба свинско на Тик Ток


Лина Мукерџи

 

Муслиманка е осудена на две години затвор според законот за богохулење во Индонезија поради видео што го сподели на Тик Ток на кое се гледа како рецитира исламска молитва пред да проба свинско месо додека го посетува туристичкиот остров Бали.

На Лина Лутфијавати (33), позната како Лина Мукерџи на социјалните мрежи, и беше судено во вторникот во окружниот суд Палембанг на островот Суматра.

Таа беше прогласена за виновна за „ширење информации насочени кон поттикнување омраза против религиозни поединци и одредени групи“, се вели во судските документи.

Покрај двегодишната затворска казна, судот ја казни со парична казна од 16.245 долари, мало богатство во земја каде што годишната плата по глава на жител е околу 4.300 долари. Нејзиниот затвор може да биде продолжен за три месеци доколку не ја плати казната, додаде судот.

Говорејќи пред новинарите надвор од судот во вторникот по судењето, Мукерџи изрази шокираност од казната.

„Знам дека згрешив, но навистина не ја очекував оваа казна“, рече таа во коментарите.

Случаите на богохулење во пораст

Индонезија е најголемата муслиманска нација во светот, каде што 231 милион луѓе, најмалку 93% од нејзината возрасна популација, се идентификуваат како муслимани.

Религиозниот конзерватизам е во пораст во земјата во последниве години и групите за права предупредуваат дека законите за богохулење „сè повеќе стануваат оружје“ против верските малцинства и оние за кои се смета дека го навредувале исламот.

Свинското месо е забрането во исламот и неговото јадење останува табу меѓу повеќето индонезиски муслимани. Но, месото најчесто го консумираат милиони немуслимани, вклучително и етничкото кинеско население во земјата, како и оние кои живеат на островот Бали, со мнозинско хинду.

Мукерџи, кој се идентификува како муслиманка, има комбинирано следење на социјалните мрежи од повеќе од 2 милиони.

Позната по нејзиниот начин на живот и видеата со храна на кои се гледа како зема примероци од различни јадења, таа доби бурни реакции поради видеото што го сподели на Тик Ток во март, на кое се гледа како седи на трпезариска маса и ја рецитира исламската фраза „Бисмилах“ (Во името на Алах) пред да конзумира крцкава свинска кожа.

Бисмилах е една од најважните и најчестите свети фрази во исламот. Тоа е првата фраза во Куранот и често ја изговараат муслиманите пред јадење. Исто така, често се користи како генеричка декларација.

На видеото, за кое Мукерџи рече дека е снимено додека патувала на Бали, се гледа како таа пробува баби гулинг, популарна улична храна од ориз и парчиња свинско печено послужени со зеленчук.Таа зборува пред камерата и гримаси додека пробува парче свинско како крцка.

Видеото привлече милиони прегледи, но беше осудено од религиозните групи, вклучително и индонезискиот совет на улеми, највисокото муслиманско свештено тело во земјата, кое донесе пресуда нарекувајќи го „богохулно“.

Тоа, исто така, предизвика јавна жалба што предизвика полициски истраги, што доведе до кривично гонење на Мукерџи.

Фотографиите и видеата направени од Мукерџи за време на судењето и пренесени од Си-Ен-Ен Индонезија често ја прикажуваа во солзи и придружена со силно присуство на обезбедувањето.

Еден од најпознатите случаи на богохулење во Индонезија беше оној на Басуки Тахаџа Пурнама, етнички кинески индонезиски политичар широко познат како Ахок, кој служеше како прв немуслимански гувернер на Џакарта во последните 50 години.

Тој отиде на судење за богохулење во 2017 година, откако ги налути тврдокорните муслимани со повикување на стих од Куранот додека водеше кампања за реизбор во 2016 година и беше затворен на две години и покрај тоа што јавно се извини. (Си-Ен-Ен)