Имотот на Џеки О. на Мартас Винејард станува природен резерват

САД– Имотот на Martha’s Vineyard (омиленото летувалиште на богатите и на кланот Кенеди) на поранешната прва дама Џеки Кенеди Оназис се продаде на пар непрофитни организации кои планираат да го претворат имотот во природен резерват отворен за јавноста, соопштија официјални лица. Ќе платат 27 милиони долари во период од четири години.

Имотот во Аквина, на островот Масачусетс, е на продажба од лани за 65 милиони долари.

„Имотот со површина од 304 хектари во Аквина, меѓу најголемите и најспектакуларните неразвиени парцели на островот, ќе биде познат како Squibnocket Pond Reservation “, се вели во соопштението. „По завршувањето на стандардниот попис на биолошки видови и планот за конечно управување, величествените дини, ветровитата плажа, езерце, шумски патеки и отворени ливади ќе бидат отворени за јавноста “.

Семејството Кенеди ги задржува 95 хектари на имотот, вклучително и нивните домови.

Фармата „Ред Гејт“ беше фарма за овци и ловна кабина кога Кенеди Оназис ја купи во 1979 година. Таа почина од рак во 1994 година.

Имотот го одржуваше Каролина Кенеди, ќерката на Кенеди Оназис и претседателот Џон Кенеди.

„Нашето семејство се обиде да биде достоен управител на ова прекрасно и кревко природно живеалиште и неговите места со културно значење“, рече Каролин Кенеди во писмената изјава. „Возбудени сме што соработуваме со две извонредни островски организации и целата островска заедница и пошироката јавност да ја доживеат нејзината убавина“.