Имотите на милијардерот-педофил Епстајн се хит на пазарот на недвижнини

САД– Имотите на милијардерот Џефри Епстајн кој официјално се самоуби во затвор за време на судењето како педофил се хит на пазарот на недвижнини.

Две куќи во сопственост на Епстајн достигнаа  комбинирана цена од повеќе од 110 милиони долари.

Градската куќа на Менхетен ја достигна цената за 88 милиони американски долари, според „Вол стрит џурнал“, додека водениот комплекс во Палм Бич, Флорида, излегол на пазарот за нешто помалку од 22 милиони американски долари.

Едно од најбараните и најубави недвижнини во Њујорк, седумкатниот дворец со богатство на уметнички слики и мебел има 15-тина дабови врати, увезен француски мебел и украсни детали по нарачка. Поседува и загреани тротоари и огромен галериски простор што ја опфаќа ширината на целата куќа.

Доколку ја достигне нејзината цена, куќата од 40 соби ќе постави рекорд за градските населби во Менхетен, според извори.

Со поглед на колекцијата Фрик и Централниот парк, имотот го изгради архитектот на Златна ера Хорас Трамбауер во 1930-тите години за Херберт Штраус, наследник на богатството на Мејси. Штраус умрел пред да престојувал, и во 1940-тите зградата служела како затворена болница, откако била донирана на Католичката архиепископија во Њујорк. Подоцна беше дом на Бирч Ватхен, приватно училиште .

Милијардерот Лес Векснер го вратил имотот во приватна резиденција во 1989 година; Епстајн се пресели во куќата и ја сметал за своја од 1996 година.

Се смета за најголем дом на едно семејство во Њујорк, иако агентот за списоци Адам Д. Модлин предлага неколку други намени за имотот.

„Овој историски обележје лесно може да се претстави како палатен конзулат, амбасада, фондација или музеј за да се сместат уште едно од најголемите уметнички дела во светот“, се наведува во списокот.

Во меѓувреме, имотот на Епстајн од 14.200 квадратни метри во Палм Бич, беше дизајнирано од архитектот Joн Волк и изградено во 1950-тите. Се состои од главна куќа со шест спални соби, куќа за персонал, куќа за базен и гаража со три автомобили, според списанието.

Имотот се протега по Intracoastal Waterway нешто повеќе од една милја од клубот Мар-а-Лаго, приватниот клуб на претседателот Доналд Трамп и нуди поглед  на островот Еверглејдс и островот Тарпон.

Епстајн имал големи поседи на недвижнини за време на неговата смрт, објавил Таун и Кантри, вклучувајќи го и неговото распространетост „Зоро Ранч“ во Мексико, стан во центарот на Париз и два приватни острови во американските Девствени острови.

Откриено е дека 66-годишник починал од самоубиство минатиот август, додека се соочувал со сојузни обвиненија за трговија со луѓе. Обвинителите тврдат дека Епстајн ги користел и неговите куќи во Њујорк и Палм Бич за да мами малолетни девојчиња за сексуални средби.