Илон Маск го замрзна купувањето на Твитер, акциите пропаднаа

Милијардероt сака prvo да се проверат податоците дали лажните профили на Твитер навистина претставуваат помалку од 5 отсто


 

Илон Маск го стави својот договор од 44 милијарди долари за Твитер „привремено замрзнат“ во петокот додека ги чека податоците за процентот на неговите лажни профили, поради што акциите на платформата за социјалните медиуми паѓаат.

Акциите на Твитер паднаа за 17,7% до 37,10 долари во претпазарното тргување, што е нивно најниско ниво откако Маск го обелодени својот удел во компанијата на почетокот на април и последователно даде „најдобра и последна“ понуда за 54,20 долари по акција.

Во меѓувреме, акциите на неговата компанија „Тесла“ пораснаа за околу 5 отсто.

„Договорот на Твитер е привремено во мирување, во очекување на деталите што ја поддржуваат пресметката дека спам/лажните профили навистина претставуваат помалку од 5% од корисниците“, им рече Маск во петокот на своите повеќе од 92 милиони следбеници на Твитер.

Во својот последен твит, Маск се повика на сторијата на Ројтерс од 2 мај во која се вели дека Твитер проценил дека лажните или спам профили претставувале помалку од 5% од неговите дневни активни корисници кои може да се монетизираат во текот на првиот квартал, кога забележал 229 милиони корисници на кои им биле поставени реклами.

Маск, најбогатиот човек на светот и самопрогласен апсолутист за слобода на говорот, рече дека еден од неговите приоритети ќе биде да ги отстрани „спам-ботовите“ од платформата.

Твитер не одговори веднаш на барањето за коментар. Претставниците на Маск или неговата компанија „Тесла“ не беа веднаш достапни за коментар.

Маск ја критикуваше политиката на умереност на Твитер. Тој рече дека сака алгоритмот на Твитер да им даде приоритет на твитовите да бидат јавни и дека е против преголемата моќ на услугата за корпорациите што се рекламираат.

Претходно оваа недела, тој рече дека ќе ја повлече забраната на Твитер за поранешниот американски претседател Доналд Трамп кога ќе ја купи платформата за социјалните медиуми, сигнализирајќи ја неговата намера да ја намали умереноста на страницата.

Компанијата за социјални медиуми рече дека се соочува со неколку ризици додека не се затвори договорот со Маск, вклучително и дали огласувачите ќе продолжат да трошат на Твитер поради „потенцијална несигурност во однос на идните планови и стратегија“.

Маск ќе мора да плати отштета за раскинување од 1 милијарда долари доколку се откаже од договорот. (Ројтерс)