И Путин реши да прими вакцина против корона вирусот

МОСКВА  – Претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе ја прими вакцината „Спутник V“ против корона вирусот, изјави во неделата за рускиот државен ТВ-канал портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Тој рече дека ќе биде вакциниран, ја донесе оваа одлука и чекаше додека не завршат сите формалности“, беше цитиран портпаролот за ТВ-каналот Росија 1 на својата веб-страница.

Русија започна волонтерска програма за вакцинација со вакцината „Спутник V“, произведена во Русија, претходно во декември, почнувајќи од најранливите групи во Москва.

Луѓе над 60 години може да почнат да аплицираат за инокулација во понеделник, изјави градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин на својата веб-страница во неделата, ден откако руското Министерство за здравство соопшти дека вакцината е одобрена за употреба за постари лица по одделното испитување.

Путин (68) претходно изјави дека руската вакцина е ефикасна и безбедна и не гледа причина да не се вакцинира додавајќи дека чека додека не стане достапна.

Од почетокот на епидемијата на корона вирусот во Русија, Путин главно работеше од далечина, одржуваше состаноци преку видео линк и ограничено патување.

Тој во август рече дека една од неговите ќерки учествувала во клиничкото испитување на вакцината и се чувствувала добро потоа. (Ројтерс)