И јавниот обвинител на САД изјави дека немало измама на изборите што е силен удар за Трамп

Вилијам Бар е еден од најлојалните сојузници на Трамп (Фото: АП)

 

ВАШИНГТОН – Јавниот обвинител Вилијам Бар во вторникот изјави дека Министерството за правда не открило докази за широко распространета измама на гласачите што би го променила резултатот од претседателските избори во 2020 година.

Неговите коментари во интервју за Асошиетед прес доаѓаат и покрај повторените неосновани тврдења на претседателот Доналд Трамп дека изборите биле украдени, обидот на Трамп да ги поткопа резултатите од претседателските избори во 2020 година и неговото одбивање да го признае поразот од новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Бар рече дека обвинителите на САД и агентите на ФБИ работат на следење на конкретни жалби и информации што ги добиле, но тие не откриле докази што би го промениле резултатот на изборите. Бар подоцна се упати кон Белата куќа на претходно закажаниот состанок.

„До денес не видовме измама од обем што можеше да има различен исход на изборите“, изјави Бар за АП.

Коментарите се особено важни од Бар, кој беше еден од најпреданите сојузници на претседателот. Пред изборите тој постојано ја нагласуваше идејата дека измамата со гласачи преку пошта може да биде особено ранлива на измама за време на пандемијата на коронавируси, бидејќи Американците стравуваа да одат на гласање и наместо тоа избраа да гласаат по пошта.

Набргу по објавувањето на изјавата на Бар, Трамп објави на Твитер неосновани тврдења за измама на гласачите. И неговиот адвокат Руди Џулијани и неговата кампања издадоа остра изјава во која тврдат дека „со сета почит кон државниот обвинител, немало никаква привилегија“ за истрагата.

Минатиот месец, Бар издаде директива до обвинителите на САД ширум земјата што им дозволува да ги извршуваат сите „суштински обвинувања“ за нерегуларности во гласањето, доколку тие постојат, пред да бидат потврдени претседателските избори во 2020 година, и покрај тоа што во тоа време немаше докази за широка измама. Наскоро по оваа наредба највисокиот службеник во одделот за криминал на изборите објави дека ќе се тргне настрана од таа позиција поради меморандумот. (АП)