И Австрија оди во карантин, ќе трае до крајот на ноември

Канцеларот Себастијан Курц ги најавува мерките на прес-конференција во саботата (Фото: ЕПА)

Австрија најави ноќен полициски час и затворање на кафулињата, баровите и рестораните, освен услугата за испорака, бидејќи инфекциите со корона вирус се приближуваат кон, според владата, неодржливо ниво за нејзиниот болнички систем.

Земјата имаше брза, сеопфатна и ефикасна блокада за време на првиот бран на инфекции во март, но не презеде слична акција дури и кога дневните случаи се искачуваа на неколку пати над пролетниот врв.

Баровите, рестораните и театрите останаа отворени во обид да помогнат во економскиот раст.

Но, откако во петокот дневните инфекции се искачија на над 5.600 – нов рекорд што е помалку од нивото од 6.000 за кое владата вели дека ќе ги надмине капацитетите на болниците – владата предводена од конзервативната партија беше принудена да дејствува, пренесува Ројтерс.

„Ние не ја донесовме оваа одлука лесно, но таа е неопходна“, рече австрискиот канцелар Себастијан Курц на прес-конференција, најавувајќи ги мерките што ќе стапат на сила од вторник и ќе траат до крајот на ноември, вклучувајќи полициски час од 20 часот до 6 часот наутро .

Ограничувањата не претставуваат општо заклучување, со тоа што продавниците, индустријата, градинките и основните училишта остануваат отворени.

Средните училишта и универзитетите ќе преминат на учење на далечина, рече Курц.