Хрватска со високи бројки, но денеска под 500 новозаразени

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 457 заразени со корона вирус, па бројот на активни случаи изнесува 2.438.

Меѓу нив 385 пациенти се лекуваат во болница, а 28 се на респиратор.

Починаа тројца пациенти.

Досега во Хрватска вкупно се заразиле 19.446, а починаа 313.ж

Оздравеа 16.695 пациенти, од кои 222 во последното деноноќие.

Тестирани се вкупно 348.950, а 4.417 во последните 24 часа.