Хрватска со нови 8.555 нови случаи, починаа 32


 

Во последните 24 часа забележани се 8.555 нови случаи заразени со корона вирус, а активни се 55.789.

Од нив 1.710 пациенти се на болничко лекување, од нив 205 се на респиратор. Починаа 32 лица или вкупно досега 13.038.

Од почетокот на пандемијата досега заболеле 802.745, а тестирани се 3.959.580 примероци, од кои 17.926 во последните 24 часа.

До вчера, вакцинирани се 56,11 отсто од целокупното население.