Хрватска со нови 181 случај со корона вирус

 

Во последните 24 часа забележани се 181 нов случај со корона вирус во Хрватска, а бројот активни случаи се искачи на 2.712.

Меѓу нив 404 се на болничко лекување, од кои 27 на респиратор.

Починаа тојца пациенти.

Од почетокто на епидемијата до денеска во Хрватска од Ковид-19 заболеа 20.621 лица, од кои 327 починаа, оздравеа 17.582, а во самоизолација се 14.048 лица.

ДО денеска тестирани се 360.976 примероци, од кои 2.461 во последните 24 часа.