Хрватска со 1.413 нови случаи, починаа 18 пациенти

 

Во последните 24 часа забележани се 1.413 нови случаи со корона вирус во Хрватска, а бројот на активни случаи изнесува 11.311.

Во болница се лекуваат 897 пациенти, од кои 57 на респиратор.

Починаа 18 лица.

Од почетокот на пандемијата во Хрватска забележани се 38.621 заразени, 470 починаа, а оздравеа 26.840.

Во самоизолација се 27.720 лица.

До денеска се тестирани 457.726 лица, од кои 8.185 во последното деноноќие.