Хрватска пријави нови 81 заразени

 

Националниот штаб на Хрватска соопшти дека денеска се регистрирани нови 81 случаи на корона вирус во земјата, а во болница вкупно има 139 пацинети.

Активни се 1.032, додека на респиратор има девет пацинети, а последниот ден тестирани се 1.136 лица.

Откако е забележан првиот случај во хрватска до денеска забележани се 4.715 заразени со новиот корона вирус, од кои 81 во последните 24 часа.

Оздравеа 3.555 лица, а починаа128.. Вкупно се тестирани 109.358 лица.