Хрватска ја победи Холандија и се пласираше во финалето на Лигата на нации

DOHA, QATAR - DECEMBER 17: Croatia players celebrate after the team's victory during the FIFA World Cup Qatar 2022 3rd Place match between Croatia and Morocco at Khalifa International Stadium on December 17, 2022 in Doha, Qatar. (Photo by Alex Pantling/Getty Images)

Репрезентацијата на Хрватска синоќа во Ротердам ја совлада Холандија со 4:2 во полуфиналето од Лигата на нации.

Победникот беше решен по дополнителни 30 минути, откако основните 90 завршија нерешено 2:2.

Головите за Хрватска ги постигнаа Андреј Крамариќ (55.минута), Марио Пашалиќ (72.), Бруно Петковиќ (98.) и Лука Модриќ (116. од пенал)

За домаќините погодија Дониел Мален (34. минута)  Ноа Ланг (90+6.).

Репрезентацијата на Хрватска се пласираше во финалето на Лигата на нации каде ќе игра со победникот од вечерашниот дуел меѓу селекциите на Шпанија и Италија (почеток  20:45 часот). Поразениот тим ќе ги одмери силите со Холандија во мечот за третото место.