Хрватска „гори“ – денеска 1.867 новозаболени, починаа седуммина

 

Во Хрватска во последните 24 часа регистрирани се нови 1.867 случаи со Ковид-19, а починаа седум пациенти.

Тестирани биле 7.313, а активни во моментот се 8.394 случаи.

На болничко лекување се 716 пациенти, од кои 49 на респиратор. Починаа седум пациенти.

Досега во Хрватска од Ковид-19 заболеа 31.717 лица, починаа 413, а оздравеа 22.910.

До денеска тестирани се 428.961 примероци.