Хороскопот на Меган Маркл објаснува зошто таа води толку неверојатен (и комплициран) живот


 

Кога светот дозна дека принцот Хари е свршен, сите сакаа да ја погледнат неговата идна невеста. На крајот на краиштата, тоа е класичната бајка за која сите сонуваат! Иако не би ја нарекол „приказна за Пепелашка“ – бидејќи Меган Маркл веќе беше успешна холивудска актерка – нејзиниот пораст на светската слава по стапувањето во брак со британското кралско семејство не може да се негира. Неверојатниот живот што таа го живееше го поставува прашањето: каков е хороскопот на Меган Маркл? Нејзиниот хороскопски знак е само врвот на ледениот брег.

Родена на 4 август во 4:46 часот во Лос Анџелес, Калифорнија, војвотката од Сасекс е горд, креативен и романтичен Лав. Луѓето родени во знакот Лав природно гравитираат кон слава и успех, правејќи ги луѓе кои сакаат да сјаат под рефлекторите и да бидат обожувани поради нивната дарежливост. Сепак, Меган има многу повеќе од нејзиниот статус на славна личност, бидејќи нејзиниот подзнак е во Рак, а нејзиниот знак во месечината е во Вага. Бидејќи подзнакот е симбол на вашата севкупна суштина и енергијата што ја зрачите, Меган е всушност многу посрамежлива и чувствителна отколку што може да очекувате. На крајот на краиштата, претставниците на Ракот често ја претпочитаат безбедноста и удобноста на сопствената школка, наместо хаосот на надворешниот свет. Ова ја прави многу понеобична од стереотипниот Лав.

Бидејќи Ракот е управуван од Месечината – планетата на сочувството, негувањето и мајчинството – нејзиниот владетел на картата е и нејзината месечина во Вага! Во астрологијата, планетата која е вашиот владетел на картата е симболична за сè што ве опфаќа *те*. Остатокот од планетите во вашата родна карта може да ги одразуваат другите луѓе во вашиот живот, додека вашиот владетел на табелата секогаш ве претставува вас. И бидејќи нејзиниот владетел е во Вага, таа е некој што е дипломатски, урамнотежен и секогаш се стреми кон правдата (што има смисла, имајќи предвид дека причината што е многу важна за срцето на Меган е борбата за платено породилно отсуство во САД).

Првото нешто што го забележав како астролог кога ја погледнав наталната карта на Меган е дека е во облик на чинија. Ова во суштина значи дека поголемиот дел од нејзините планети се сите групирани во една област од нејзината родна карта, што има големо влијание врз динамиката на нејзиниот живот! Повеќето од нејзините лични планети се наоѓаат на дното на нејзината родна карта, која е симболично поврзана со сè што се случува зад сцената. Ова во суштина значи дека има многу приватна страна во животот на Меган што никој друг не ја гледа. Само луѓето на кои Меган навистина им верува ќе можат да го видат целосниот обем на нејзината личност. Таа се грижи за оние што ги сака, одржувајќи го својот круг тесно поврзан. Таа е неверојатно ориентирана кон семејството и интровертна, а бидејќи нејзиниот владетел на табелата е месечина Вага во четвртата куќа на домот и корените, таа е некој што сака да биде сопруга, мајка и негувачка.

Сепак, не може да се негира дека и Меган доживеала многу конфликти во семејството, особено кога станува збор за односот со нејзиниот татко и нејзината полусестра. На крајот на краиштата, нејзиниот знак на месечината исто така формира предизвикувачки квадрат со нејзиниот Марс во Рак. Ова може да укаже на многу конфликти и тензии во нејзината семејна динамика, особено затоа што Марс – планетата на храброста и борбата – не сака да се движи низ чувствителниот и емотивен Рак, хороскопски знак кој може да биде прилично пасивен агресивен и индиректен. Оваа пасивна агресија се манифестира во форма на таткото и полусестрата на Меган кои се расправаат со Меган преку медиумите, наместо да и се обраќаат директно, со почит и приватно, што е самата дефиниција за пасивен агресив. Плус, Плутон на Меган – планетата на создавањето и уништувањето – како и нејзиниот Сатурн – планетата на тешкотиите и ограничувањата – се наоѓа во нејзината четврта куќа на домот и семејството, лебди директно над нејзината месечина Вага, што ја објаснува огромната жртва на овие конфликти.  Ограничувањето на контактот со нејзиниот татко беше во нејзин најдобар интерес во тоа време и решавањето на ова прашање може да биде доживотно патување за војвотката.

Зошто таблоидите се толку опседнати со неа?

Целиот овој негативен публицитет дефинитивно доаѓа до Меган Маркл, која јасно стави до знаење за време на нејзиното контроверзно интервју со Опра дека никој не можел да ја слушне нејзината страна од приказната. На крајот на краиштата, нејзиниот Хирон – планетата на вашата најголема рана – се случува да лежи во нејзината 11-та куќа на заедницата и мултимедијата. Кога таблоидите ја растргнуваат и го оценуваат секое нејзино движење, нема сомнение дека тоа ја прави Меган длабоко повредена. Меѓутоа, бидејќи Chiron е познат по своите лековити способности, Меган исто така има способност да предизвика позитивни промени во големи размери. Не правете грешка – кога јавноста ја мрази војвотката од Сасекс, тоа не ја одвраќа од нејзината цел да го направи светот подобро место. Дури и ако не се грижите за неа, таа *се грижи* за вас.

Кога луѓето ја гледаат Меган Маркл, не секогаш го гледаат целиот обем на нејзината неверојатно љубезна и сочувствителна личност. На крајот на краиштата, нејзиниот Марс – планетата на амбициите и агресијата – се случува да биде во нејзината прва куќа на себе, што значи дека таа се среќава како возбудена, амбициозна и многу страсна. Сите овие се особини кои имаат тенденција да се избегнуваат кај жените, особено ако тие имаат смелост да зборуваат кога  се навредени (и сите знаат дека Меган нема проблем да го прави тоа). Бидејќи нејзиниот злонамерен Марс се наоѓа на 11 степени, што е познато како степен на социјалните мрежи, тоа ги охрабрува луѓето да и зборуваат лошо на интернет, иако всушност не ја познаваат.

 

Дали таа беше предодредена за слава?

Иако Меган е длабоко приватна личност која ја користи секоја прилика да биде ослободена од јавен надзор, не може да се негира дека таа била предодредена за слава. Всушност, животната приказна на Меган Маркл има многу заедничко со нејзината покојна свекрва, принцезата Дијана. На крајот на краиштата, Меган нема една, туку две формации Јод во нејзината родна карта. Во астрологијата, Јод е познат како „Божји прст“ и во суштина значи дека сте родени за да направите нешто неверојатно во овој живот. Ти беше реинкарнирана за да бидеш човечко олицетворение на кармата! Ова може да има само смисла, бидејќи Меган е првата личност со афроамериканско потекло што се омажила за британското кралско семејство. Да се ​​има Yod во вашата карта за раѓање е сериозна работа. О, и принцезата Дијана имаше и во нејзината натална карта!

Бидејќи формациите Јод во табелата на Меган Маркл го вклучуваат нејзиниот Плутон во четвртата куќа на домот и семејството, нејзиниот Нептун во шестата куќа на јавната служба, како и нејзиниот Хирон во вашата 11-та куќа на социјалната динамика, „Божјиот прст“ притиска на неа многу интензивно. Нејзината доживотна борба да ги отстрани негативните медиумски портрети додека е сила за добротворни цели и позитивни промени е централна за нејзиното влијание врз светот. Нејзините обиди да ја остави зад себе токсичната семејна динамика и да создаде сопствен дом е исто така суштински елемент на нејзината приказна.

Како неа или не, Меган Маркл нема да оди никаде во скоро време. И ако се држите доволно долго, ќе сфатите колку е среќен светот што има личност како неа во него.