Холандскиот крал Вилем го прекина одморот во Грција поради јавните критики

Холандија (Ројтерс) – Холандскиот крал Вилем-Александер и неговата сопруга го прекинаа одморот во Грција, откако беа под критика за патувања за време на пандемијата на коронавирусите.

„Ги гледаме реакциите од луѓето на извештаите во медиумите“, рекоа Вилем-Александер и неговата сопруга кралицата Максима во изјавата објавена од Кралската куќа .

„Сакаме да не оставиме сомнеж дека е потребно да се следат упатствата за да се стави под контрола на вирусот Ковид-19. Дискусијата за нашиот одмор не придонесува за тоа“.

Иако одморот на кралот во Грција не прекрши ниту едно од холандските правила за карантин, вклучително и новите ограничувања воведени оваа недела во услови на една од најголемите епидемии на коронавирус во Европа, владата обесхрабри непотребно патување.

„Ова е неумно и неразбирливо“, рече изјавата на пратеникот Јоуст Снелер од партијата Д-66, еден од коалициските партнери во владината коалиција на премиерот Марк Руте, за празниците Јоус Снелер, за одморот на кралот.

Руте ја повика нацијата во телевизиското обраќање  „да не ги тестира границите на правилата“.

„Можете да одите на одмор, но потоа одете на местото каде што сте ја резервирале вашата куќа или хотелска соба и да не се движите“, рече премиерот.

Вилем-Александер, кој има приватна вила во јужна Грција, патувал со владин авион, јави АНП.

Холандија во петокот пријави скоро 8.000 нови случаи на коронавируси, што е рекорд.

Вилем-Александеар и неговата сопруга кралицата Максима се извинија по претходниот одмор во Грција, во август, откако беше објавена фотографија на која се гледа како ги кршат упатствата за социјално растојание на островот Милос.