Холандија: Убиен адвокат кој работел на важен случај

Холандски адвокат кој водел важен случај против група обвинета за убиства поврзани со дрога, убиен во Амстердам, потврди полицијата.

Како што се наведува, жртва е Дерик Вирсум (44), пренесе Ројтерс.

Полицијата соопшти дека убиениот адвокат го бранел клучниот сведок во процесот кој е во тек.