Хелен Кристенсен во празнична кампања на Викторијас сикрет, 24 години по првото шоу

САД– Ветеранката на американскиот бренд на долна облека Викторијас Сикрет, Хелена Кристенсен, не пропушти ниту еден ритам.

Повеќе од две децении откако го направи своето деби за пистата за брендот, 51-годишниот дански супермодел се појавува во кампањата за празници на Викторијас Сикрет 2020 година заедно со актуелните sвезди, меѓу кои и Шанел Иман, Кендис Сванепул и Јасмин Тоукс. Новата колекција се фокусира на „позитивноста, соработката и важноста на славењето на индивидуалноста“, се вели во соопштението за печатот, и содржи мешавина од животински принтови, пријатни текстури и детали од чипка.

Кристен на ревијата на Викторијас сикрет во 1996 година

Кристенсен ги носеше крилјата на Ангелот на Викторија Сикрет во 1996 година.

По импресивната кариера како супермодел, Кристенсен се фокусира на фотографијата, а за време на карантинот соработуваше со модната марка Anine Bing со седиште во Лос Анџелес на  ограничено издание на капсулна колекција на бејзик парчиња (како безжичен боди и графичка маица) и шик парчиња за ден и ноќ (како сатенски комбинезон и смарагдно зелен комбинезон).