Харисон Форд зад себе остави сценарио за „Војна на ѕвездите“. Само што се продаде за 13.600 долари


Нацрт-сценариото од оригиналната филмска трилогија „Војна на ѕвездите“, оставено во лондонски дом изнајмен од актерот Харисон Форд во 1970-тите, е продаден за повеќе од 10.000 долари на аукција.

Четвртиот нацрт на сценариото кој стана епски филм од 1977 година „Војна на ѕвездите: Епизода IV – Нова надеж“ беше неврзан и нецелосен. Но, вклучуваше иконски сцени, вклучително и онаа што ја претставува Чубака – високиот, влакнест Вуки кој го копилотира Милениумскиот сокол заедно со ликот на Форд, Хан Соло – во слабо осветлена таверна.

Сценариото, датирано на 15 март 1976 година, и насловено „Авантурите на Лук Старкилер“, беше продадено на австриски колекционер за околу 13.600 долари за време на аукција со пренос во живо во саботата. Продавачот го поседувал домот што Форд го изнајмил додека работел на филмот.

Нацртот вклучуваше сцени и ликови кои беа исечени од петтата и последна верзија. Допадливиот непријателски расположен Ханс Соло, кој се смета за еден од најголемите ѕвезди на филмската франшиза, прво се појавува на страница 56.

„Тоа ја има неговата ДНК на неа. Може дури и да ја има потта [на Форд]“, рече Сара Тороде, косопственичка на Excalibur Auctions, за време на аукцијата.

На аукцијата беа продадени неколку други предмети, вклучително и распореди и писмо за кое се смета дека е од агентот на Форд во кој разиграно разговараше за неговите изгледи за кариера.

Од 16 април 1976 година, писмото напишано на машина започнува: „Еве ја лошата вест. Вашите договори со нас истекоа и ако не потпишете повторно со нас, ќе склучам договор со вас. Не ги гледам филмовите [на Френсис Форд Копола] џабе! („Кум“ на Копола ја имаше својата 50-годишнина во 2022 година.)

Тоа не е првото парче сувенири од „Војна на ѕвездите“ што неодамна се појави во Британија, каде Џорџ Лукас ги продуцираше сите три оригинални филмови на „Војна на ѕвездите“ во студиото „Елстри“ во близина на Лондон. Англиска двојка пронашла ризница со артефакти кои некогаш му припаѓале на Питер Мејхју, актерот кој ја играл Чубака, додека го чистеле нивното поткровје. Предметите – оригинално сценарио, распореди за снимање и повици – требаше да се најдат на аукција минатата година, додека вдовицата на Мејхју не се спротивстави на продажбата.

Според листата на сценариото на Excalibur Auctions, Форд ги изнајмил горните два ката од куќата на продавачот во предградието Нотинг Хил во Лондон во летото 1976 година, откако тој одговорил на оглас во британскиот весник Сандеј тајмс нудејќи „Стан за издавање. ”

Сопствениците, кои живееле на долните катови, рекле дека никогаш не слушнале за Форд или неговите колешки Кери Фишер (Принцезата Леја) и Марк Хамил (Лук Скајвокер), кои повремено поминувале. Форд и Фишер го нарекоа Хамил со бебешко лице како „момчето“, се наведува во огласот.

Чистачот на нивната куќа беше повеќе ѕвездена. Таа се онесвестила првиот пат кога се сретнала со Форд, се вели во огласот.

Сопствениците на куќи и рекоа на аукциската куќа дека Форд е „одличен станар“ и „многу уреден“. Форд им се придружуваше во градината на пијалоци, па дури и присуствуваше на забавата за првиот роденден на нивното дете, велат тие, нарекувајќи го периодот „забавно време“. (Вашингтон Пост)