Хари Стајлс облече фустан за насловница на „Вог“ и…. испиша историја

Секако, глетката на познат маж во фустан не е нова и не е трансгресивна, барем кога станува збор за светот на високата мода. „Вог“ го знае ова и ги цитираше моментите кога машките музичари секогаш толку нежно ја преминуваа тенката линија меѓу мачо и феминизиран маж – Мик Џегер во бел романтичен фустан додека пееше во Хајд Парк во 1969 година, Курт Кобејн во печатен фустан на насловната страница на списанието „Face“

САД– Хари Стајлс, најслаткиот член од славната група One Direction, стана првата соло машка ѕвезда од насловницата на Вог. (Џастин  Бибер, Ричард Гир и стариот соиграч на Стајлс, Зејн Малик, позираа за Вог , но тоа секогаш го правеа заедно со жени.)

Изгледа прекрасно во фустаните и здолништата. На насловната страница, снимена од фотографот Тајлер Мичел, се појавуваат во модели од висока мода во викторијански стил. „Никогаш не можете да бидете преоблечени. Нема такво нешто “, му рече Стајлс на Хамиш Боулс, европски главен уредник на Vogue и автор на прилогот. Тој ги наведува своите модни влијанија како „шоумени“ како Принс, Дејвид Боуви, Елвис, Фреди Меркјури и Елтон Џон.

Стајлс во Вог проговори за купување во женскиот дел од продавниците за облека. Неговиот личен стилист, Хари Ламберт, додаде дека пејачот поседува „нова армија мини чанти“. Алесандро Микеле, креативен директор на Гучи и пријател на Стајлс, го нарече пејачот „револуционер“ кој „навистина е во контакт со неговата женска страна“.

Секако, глетката на познат маж во фустан не е нова и не е трансгресивна, барем кога станува збор за светот на високата мода. „Вог“ го знае ова и ги цитираше моментите кога машките музичари секогаш толку нежно ја преминуваа тенката линија меѓу мачо и феминизиран маж – Мик Џегер во бел романтичен фустан додека пееше во Хајд Парк во 1969 година, Курт Кобејн во печатен фустан на насловната страница на списанието „Face“.

Исто така, не е невообичаено да се види облекување со двојно заматување на половите во светот на високата мода. Францускиот дизајнер Жан Пол Готје ја шокираше публиката на модната писта кога дебитираше со здолниште за мажи, но тоа беше во 1985 година. Оттогаш, Вивиен Вествуд, Марк Џејкобс, Армани, Кензо и Реи Кавакубо објавија свои слични дизајни.

 

-Има облека за мажи и има облека за жени. Откако ќе ги отстраните сите препреки, очигледно ќе ја отворите арената во која можете да играте. Тоа е како што било – во секое време поставувате бариери во вашиот сопствен живот, вие само се ограничувате. Има толку многу радост да се има во играта со облека. Никогаш не сум размислувал премногу за тоа што значи “, вели Стајлс.

Кога репортерот на Гардијан го праша Стајлс за неговата сексуалност, тој одговори: „Тоа е: кому му е гајле? Дали тоа има смисла? Едноставно: кому му е гајле? “