Хари и Меган се простија од титулите и фановите: Кои привилегии ги изгубија?

Britain's Prince Harry and Meghan, Duchess of Sussex arrive to attend the annual Commonwealth Day service at Westminster Abbey in London, Monday, March 9, 2020. The annual service organised by the Royal Commonwealth Society, is the largest annual inter-faith gathering in the United Kingdom. (AP Photo/Frank Augstein)

Англија- Од денеска тие и официјално престануваат да бидат дел од кралското семејство, со сите свои титули, но и обврски. За Меган и Хари почнува нов живот, финансиски независен, а на тој пат се простија и од популарниот кралски профил на Инстаграм, каде ги следеше повеќе од 11 милиони следачи.

Меган Маркл и принцот Хари ја напуштија Велика Британија и прво се преселија во Ванкувер, а сега и во Лос Анџелес. Британските медиуми пишруваат дека Меган Маркл таму ќе се обиде да ја оживее својата актерска кариера која ја остави поради кралското семејство.

Кои привилегии ги изгубија?

*Нема да ја претставуваат Кралицата

*Монархијата нема веќе да ги финансира

*Ќе мора да ги вратат парите за обновата на домот во Англија

*Нема да имаат службена канцеларија во Бакингамската палата

*Нема да имаат контрола врз објавувањето на папараци фотографии на Интернет