Хари и Меган ќе водат поткасти на Спотифај

САД – Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган ќе создаваат и ќе водат подкасти за стриминг на музичкиот сервис Спотифај, соопшти денеска шведската компанија.

Според повеќегодишниот договор меѓу нивната новоформирана компанија „Arccvel Audio“ и музичкиот сервис, брачната двојка ќе произведува програми што ќе ја забавуваат публиката ширум светот и ќе презентираат различни перспективи и ставови, се наведува во соопштението на Спотифај, пренесено од британските медиуми.

Компанијата која е светски лидер на пазарот за музички стриминг подкастите бесплатно ќе ги прави достапни до сите.

Спотифај нуди повеќе од 1,5 милион наслови на подкасти како што се „Мишел Обама подкаст“ и „Мама знае најдобро“ од инфлуенсерот Едисон Реј и има повеќе од 320 милиони активни корисници месечно.

Првиот подкаст на Хари и Меган ќе биде празничниот специјал, што ќе биде составен од приказни за надежта и сочувството поврзани со новогодишната прослава.