Хаос на судењето за масакрот во Младеновац: Родителите на жртвите го нападнаа осомничениот


Родителите на жртвите од масакрот во Младеновац веднаш штом бил внесен во судница го нападнале масовниот убиец У.Б., по што убиецот Урош Блажиќ веднаш бил изнесен од судницата.

Хаос на судењето за масакрот во Младеновац: Родители на жртвите го нападнаа У.Б.

Од судницата секунда подоцна беше изнесен У.Б.

Родителите викаат, на еден од нив му се слошило. Судските стражари ги изнесуваат сите од судницата.

Вишото јавно обвинителство Смедерево го товари 21-годишниот У.Б., осомничен за убиство на девет лица и 12 ранети, а обвинети се и неговиот татко, вујко и братот на вујкото од Крагуевац.

Обвинителството бара максимална казна од 20 години за напаѓачот, кој, според истрагата, уби девет лица, меѓу кои две малолетни, а повреди 12, пукајќи со автоматска пушка и пиштол.

Обвинетиот У.Б. во моментот на извршување на делото сè уште немал 21 година, поради што според Кривичниот законик не може да биде осуден на доживотен затвор, но максималната казна е 20 години, како што предложи обвинителството во обвинението.

Осомничениот 21-годишен напаѓач У.Б., бил уапсен дури по неколкучасовна потера, а при претресот на викендицата каде што се криел бил пронајден вистински арсенал оружје, меѓу кои и илегален автомат.

Бегајќи од местото на настанот, прво неовластено користел туѓо моторно возило, а потоа во близина на наплатната рампа Мали Пожаревац, со бомба им се заканил на таксистот и на сопатникот во тоа возило, кое било во друга состојба.