Хамилтон победи во квалификациите за Гран-при во Белгија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз во  квалификациите за ГН на Белгија. Неговиот клупски колега Валтери Ботас заврши како втор.

Пласман во квалификациите за трката во Формула 1 за Големата награда на Белгија:

1.Луис Хамилтон (Велика Британија, Мерцедес) – 1,41,252

2. Валтери Ботас (Финска, Мерцедес) – 1,41,763

3. Макс Верстапен (Холандија, Ред Бул) – 1,41,778

4. Даниел Рикиардо (Австралија, Рено) – 1,42,061

5. Александар Албон (Тајланд, Ред Бул) – 1.42.264

6. Естебан Окон (Франција, Рено) – 1,42,396

7. Карлос Саинз (Шпанија, Мекларен) – 1,42,438

8. Серхио Перез (Мексико, Рејсинг Поинт) – 1,42,532

9. Ленс Строл (Канада, Рејсинг Поинт) – 1,42,603

10. Ландо Норис (Велика Британија, Мекларен) – 1,42,657.