Хамилтон: Беше многу чудно да се види Ферари зад нас во Џеда


Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, изјави дека не очекувал да го победи Ферари на трката за Големата награда на Саудиска Арабија.

 Во Џеда, Џорџ Расел и Хамилтон завршија четврти и петти, додека Карлос Саинц и Шарл Леклер завршија на шестото и седмото место.

 – Беше многу чудно да се види Ферарито зад нас. За нас ова е позитивна вест. Овде, покриеноста на патеката има и други својства. И ние сè уште не го разбираме целосно сето ова – зошто на една патека нашиот автомобил работи вака, а на другата поинаку. Како и да е, овој викенд имаше многу позитивни моменти за нас. Јасно е дека во првите неколку трки тимот ќе има и подеми и падови. Се надевам дека ќе успееме да ги добиеме потребните ажурирања за болидот што е можно поскоро и да се обидеме да ја намалиме разликата со лидерите, изјави Хамилтон за „Motorsportweek“.

 Третата етапа од сезоната во Формула 1 ќе се одржи од 31 март до 2 април во Мелбурн (Австралија).