Хали Бери го носeше олимпискиот оган во Кан


Додека светот со нетрпение ги очекува Олимписките игри во Париз и Параолимписките игри, патувањето на олимпискиот оган до градот на светлината продолжува да ја плени публиката ширум светот. Во вторникот, факелот се појави за време на Меѓународниот фестивал на креативност Cannes Lions во 2024 година, додека оскаровката Хали Бери ја предводи патеката по Кроазета во Кан.

Бери донесе допир на елеганција исполнета со ѕвезди на настанот како еден од 10.000 луѓе кои беа избрани да го носат факелот за Олимписките игри. Таа се проби низ булеварот облечена во издание на униформата на штафетата на факелот од 2024 година, која има минимален дизајн со портокалова лента надолу по рацете пред да го префрли факелот на петкратниот олимпиец и трикратниот олимписки златен медал, Шон Вајт.

Во неочекуван пресврт, олимпискиот факел направи импровизирано заобиколување во Монако за време на неговото патување низ Алпите-Поморски острови. Факелот го носеа шест монегашки штафетни тркачи. Патувањето започна кај статуата на Хуан Мануел Фанџо во Порт Херкул, со Формула 1 шампионот Шарл Леклер како прв тркач во штафетата.

По Леклерк, факелот им беше предаден на скијачката Александра Колети, пинг-понг Ксиаоксин Јанг и возачот на боб, Руди Риналди. Штафетата кулминираше со принцот Алберт Втори од Монако и принцезата Шарлин кои го носеа пламенот пред статуата на Малиција на плоштадот Палас.

Овој значаен настан го означи првото поминување на олимпискиот оган низ Монако по 56 години, навраќајќи се на неговото патување до Зимските олимписки игри во 1968 година во Гренобл.

Штафетата на Олимпискиот факел, традиција која го почитува потеклото на Олимписките игри, беше запалена од сончевите зраци за време на церемонијата во светилиштето Олимпија, Грција. По ова, пламенот патувал до Атина и Белем за да го премине Средоземното Море до Марсеј. На 8 мај, олимпискиот оган го започна своето опсежно патување низ Франција, кое ќе го продолжи се додека не стигне до Париз, каде што ќе се одржат Летните игри од 26 јули до 11 август.