Хали Бери дебитира како режисер на Торонто филм фестивал

САД– Славните актерки Хали Бери (53) и Реџина Кинг ќе дебитираат како режисерки на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто 2020 година, од 10-20 септември, објавија организаторите.

Филмот на Бери, „“Bruised,” кој го режира и глуми е приказна за ѕвезда која се бори за старателство над нејзината млада ќерка. “One Night in Miami” на Кинг се базира на претстава што ја измислува ноќта во 1964 година во која боксерот Касиус Клеј (наскоро ќе биде Мухамед Али), пејачот Сем Кук, фудбалерот Jimим Браун и активистот Малколм Х, се сретнаа во хотелската соба во Флорида.

Скоро половина од 50-те селектирани филмови, 23, имаат женски директор или ко-директор.

Другите филмови меѓу 50-те наслови објавени од ТИФФ ја вклучуваат Chloé Zhao’s “Nomadland,”, драма од режисерот “The Rider” “, во која глуми Франсис Мекдорман; „“Ammonite,” на Френсис Ли, женска романса поставена во Англија во 1840-тите години во која глумат Сурша Ронан, Кејт Винслет и Фиона Шоу; „ Good Joe Bell,”  на Реиналдо Маркус Грин, во кој глумат Марк Валберг и Кони Бритон и напишани од сценаристите на „Brokeback Mountain“, Лери МекМуртри и Дајана Осана; „ Concrete Cowboy “ на Рики Стауб со Идрис Елба и Фарел Џером; „ Father “ на Флоријан Зелер со Ентони Хопкинс и Оливија Колман; „ Penguin Bloom “ на Глендин Ивин со Наоми Вотс и Џеки Вејвер; „ Limbo “ на Бен Шарок за сирискиот музичар што чека во Шкотска да донесе одлука за негово барање за азил; „“Enemies of the Stat “ на Соња Кенебек за семејство, чиј хакерски син е на мета на американската влада…