Грета Тунберг: Што направи за време на едногодишната пауза од училиште

Во нејзиниот можеби најпознат говор, Грета Тунберг во Њујорк изјави „Треба да бидам на училиште“.

Сега, дванаесет месеци од тој момент, таа повторно е на училиште.

По една година пауза од образованието во обид да ги натера светските лидери да преземат акција за климатските промени, Грета се врати на часови.

Таа објави фотографија на Инстаграм и напиша „Мојата празна учебна година заврши, и убаво е чувството повторно да се вратам на училиште!“.

Грета беше зафатена во последните дванаесет месеци по нечии стандарди, но што точно направи таа и колку влијание имаше нејзината работа?

Август 2019: Пловење кон Њујорк

Многу студенти кои имаат празна учебна година уживаат во убаво патување со брод, но не баш како ова.

Нејзиниот одмор од училницата започна во август 2019 година со патување од 4.800 километри  преку Атлантикот.

На 16 години таа пловеше од Плимут до Њујорк на јахта со нулта емисија, за да зборува на самитите на Обединети Нации за климата во Њујорк и Чиле.

„Нашата војна со природата мора да заврши“, изјави таа по пристигнувањето во Њујорк.

Почетокот на септември 2019 година: Говорот на самитот на ОН

Додека беше во САД, Грета говореше на Самитот за климатски активности на Обединетите Нации.

Тоа беше говор што бараше акција, а таа пред присутните изјави: „Не треба да бидам тука“.

„Треба да се вратам на училиште од другата страна на океанот“.

“Сепак, сите доаѓате кај нас младите луѓе за надеж. Како се осмелувате. Вие ги украдовте моите соништа и моето детство со вашите празни зборови.”

Грета исто така налета на американскиот претседател Доналд Трамп, но се чини дека таа не е негов најголемиот обожавател.

Кон крајот на септември 2019 година: Глобален климатски удар

Стотици илјади луѓе им се приклучија на маршевите низ Канада, а скоро стотина други настани се случија во градови низ целиот свет.

Се започна со штрајк во училиштата, инспирирани од движењето на Грета „Петоци за иднината“.

Властите на  Монтреал соопштија дека се собрале околу 315.000 луѓе, што го прави еден од најпосетуваните маршеви на животната средина во историјата.

Таа ги повика и нејзините критичари на социјалните мрежи.

„Омразата е активни како и секогаш“, рече таа.

„Критики кон мене, мојот изглед, мојата облека, моето однесување и моите разлики“. Се , вели таа, освен да зборуваат за климатската криза “.

Декември 2019 година: Второ патување со брод

Грета престојуваше во САД за да одржи говор на конференцијата на Обединетите нации за климатски промени, што требаше да се одржи во Чиле. Поради граѓански немири конференцијата беше преместена во Шпанија, но Грета не сакаше да го земе пасошот и да замине со следниот лет. Наместо тоа, откако поднесе жалба на социјалните мрежи  таа доби понуда за превоз низ Атлантикот од семејство на Јутјубери кои објавуваат видео записи од нивното патување низ светот.

„Треба да работиме заедно за да бидеме сигурни дека ќе обезбедиме идни услови за живот на човештвото и дека се бориме не само за нас самите, туку за нашите деца и за внуците и за секое живо суштество на Земјата “, изјави таа пред публиката по пристигнувањето.

2020: Преземање на Трамп и ЕУ

На почетокот на 2020 година, Грета беше уредник на втората најслушана утринска програма во Велика Британија, Би-Би-Си Радио, што Би-Би-Си ја претвори во специјален подкаст.

Во јануари, таа се приклучи на најмоќните економски лидери на планетата на Светскиот економски форум во Швајцарија.

И повторно го привлече вниманието на претседателот на САД, Доналд Трамп. И двајцата говореа на конгресот, но нивните пораки беа различни.

Во март имаше уште една голема средба на Комитетот за животна средина на Европскиот парламент, каде таа го критикуваше планот на ЕУ за справување со климатските промени, велејќи им на пратениците на Европскиот парламент дека е „предавање“.

И, ниту глобалната пандемија не може да ги запре протестите на Грета. Во март таа ги објави плановите за „Дигитален штрајк“.

Ефектот Грета

Ниту една промена на политиките на која било влада околу климатските промени не се припишува директно на Грета или нејзиниот активизам, но некои веруваат  дека нејзината работа во доведување на темата во вниманието на јавноста е значајна.

Кон крајот на 2019 година, научното списание „Нов Научник“ напиша дека во 2019 година јавноста „конечно се разбуди за климатските промени“, со голема благодарност кон работата на Грета и протестите на групата за бунт на изумирање.

Големи политичари, како секретарот за животна средина во Велика Британија, Мајкл Гов и поранешниот лидер на трудот, Ед Милибанд, го пофалија влијанието на нејзината работа, честопати познато како „Ефектот Грета“.

И можеби најзначајно, Грета ја подели сцената со претседателот на  Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, каде тој вети дека ќе потрошат милијарди за справување со климатските промени.

Додека е повторно на училиште, не се обложувајте на Грета дека ќе им дозволи на светските политичари да се олабават. На крајот на краиштата, како што вети таа во минатото, „ќе ве гледаме“. (Би-Би-Си)