Грешка која сите ја прават кога се под стрес, нема врска со храна, а дебелее


Како да избегнете прејадување поради стрес и колку антидепресивите придонесуваат за зголемување на телесната тежина.

Ако спаѓате во групата на оние кои кога се нервозни, под стрес трпат огромен притисок на работа или дома, веднаш посегнете по храна – знајте дека сте мнозинство. Сепак, тоа не треба да ве утеши, бидејќи прејадувањето со цел да се „закопа“ проблемот има негативни последици на долг рок. Сите веднаш помислуваат да се здебелат, но вишокот килограми не е единственото нешто што ќе ви се случи. Вашиот однос кон храната се менува, станувате зависник и ја поврзувате со одредени психолошки состојби, а тој проблем е многу потешко да се реши отколку само да ослабнете.

Друга навика што многумина ја воведоа е дека штом се чувствуваат нервозни, пијат некој антидепресив кој ги смирува, им ја намалува напнатоста и им овозможува полесно да се носат со тешкотиите. Проблемот е што тоа обично го прават без претходно да се консултираат со лекар и без да знаат што му прават овие апчиња на организмот…

Наједноставниот и најефикасниот совет што можете да го добиете од експерт е да ја промените исхраната и да започнете со вежбање.

„Морате да вежбате и да внимавате на исхраната. Се разбира, полесно е да го подигнете расположението со „полнење“ со шеќер, тесто и грицки, но мора да разберете дека тоа гарантирано ќе доведе до таложење на холестерол“, објасни рускиот нутриционист. Оксана Драпкин.

Таа забележала и дека употребата на антидепресиви, кои луѓето ги земаат како „бонбони“, доведува до зголемување на телесната тежина.

„Само антидепресивите не го лечат стресот, тие ја лечат депресијата. Мораме да се справиме со стресот и да го третираме на други начини“, посочува нутриционистот и повторува дека урамнотежена исхрана, богата со неопходни хранливи материи и храна која го поттикнува метаболизмот. е почетна точка.секако со редовна физичка активност.

Она за што малку луѓе зборуваат е како овие лекови влијаат на дебелината.

“Со хроничната употреба на бензодиазепини се појавува спектар на проблеми, како што се прекумерна пасивност, незаинтересираност, летаргија, тромост, проблеми со меморијата. Проблемите со дебелината често се јавуваат затоа што лицето помалку се движи”, објасни д-р Снежана Алчаз, невропсихијатар.

 Нутриционист додаде дека одредени намирници го стимулираат стресот, поточно оние кои содржат витамини А и Е, кои придонесуваат за производство на кортизол, хормонот на стресот.