Грција воведе полициски час на Закинтос и во Ханија, Крит, за да ја спречи короната

Грција воведе ноќен полициски час и забрани музика на два популарни туристички острови за да го спречи ширењето на Ковид-19, рече нејзиниот заменик-министер за цивилна заштита.

Грција, која се обидува да го обнови туристичкиот сектор тешко погоден од пандемијата на корона вирусот, исто така се бори со бран пожари за време на долготраен топлотен бран, пренесува Ројтерс.

Ограничувањата ќе стапат на сила од петок и ќе траат до 13 август по препорака на комитетот на експерти за заразни болести што ја советуваат грчката влада.

Погодените области се островот Закинтос, каде што епидемиолошкото оптоварување се влоши за 69% во споредба со претходната недела, и градот Ханија на Крит каде се зголеми за 54%.

Ограничувањата вклучуваат полициски час во текот на ноќта и целосна 24-часовна забрана за музика на сите места за забава.

Агенцијата за цивилна заштита соопшти:

Ги повикуваме жителите и посетителите во овие области целосно да ги почитуваат мерките за ограничување на ширењето на вирусот.

Грција во средата пријави 2.856 инфекции од Ковид-19 и 16 смртни случаи, со што вкупниот број од откривањето на првиот случај во февруари 2020 година достигна 503.885 и 13.013 починати.

Минатиот месец, јужните егејски острови во Грција беа обележани со темноцрвена боја на картата на Европскиот центар за превенција и контрола на болести „Ковид-19“ по порастот на инфекции, што значи дека сите основни патувања беа обесхрабрени.