Грција бележи голем број новозаразени – денеска 196

Во Грција, во последните 24 часа се регистрирани 196 нови случаи на инфекција со коронавирус, меѓу кои дваесет се тестирани на граничните премини.Од вчера е пријавен еден смртен случај, соопшти националната организација за јавно здравје.

Во Грција досега се разболеле речиси 6.000 лица, од кои 1.503 се поврзани со патувања во странство.Досега починаа 214 лица, од кои 71 се жени. Агенцијата АНА наведува дека 95,8 проценти од починатите имале придружни болести.