Гравесен: На почетокот мислев дека не ме покануваат во Реал Мадрид, туку во Атлетико

Поранешниот играч од средниот ред на Реал Мадрид, Томас Гравесен, изјави за „Марка“ во какви околности му претходеше неговиот трансфер во „Кралскиот клуб“ во 2005 година.

– Бев во кино со брат ми кога ми се јави агентот. Излегов од киното да разговарам, по што агентот ме праша: „Што мислиш за Мадрид?“ Мислев дека тој мисли на Атлетико, па затоа одбив и реков дека сè е во ред со мене во Евертон. Потоа прецизираше: „Реал“. Трансферот се случи многу брзо, изјави Гравесен.

Тој помина две години во мадридскиот тим и одигра 35 натпревари во Шпанското првенство.