Градината Роуз на Меланија Трамп готова: Новинарите први гости пред гласачите

САД (АП) – Градината Роуз на Меланија Трамп е готова токму кога вниманието на јавноста е свртена на кампањите за нов претседател на САД- Републиканецот Трамп или Демократот Џо Бајден.

Првата дама Меланија Трамп ќе го одржи својот говор на републиканската Национална конвенција во вторник вечер од градината, која се наоѓа во близина  на Овалната канцеларија. Три седмици се работеше на градината, што беше направено во духот на оригиналниот дизајн од 1962 година, а први честа да ја видат беа новинарите.

Поранешната прва дама Џеки Кенеди ја задолжила Рејчел Ламберт „Бани“ Мелон за изгледот на градината Роуз во 1962 година, како што ја знаеме денес.

Претставници на Белата куќа соопштија дека реновирањето го плаќале од приватни донации. Тие одбија да ги откријат трошоците за работата.

Локацијата на говорот на првата дама ќе биде само еден од начините на кои Републиканската национална конвенција ќе се пробие со политичките норми. Федералните правила забрануваат Белата куќа да биде локација за експлицитно политички настани, регулатива со која многу претседатели флертуваа со кршење.

Но, семејството Трамп ќе биде првото што ќе го искористи извршниот дом за политичка конвенција. Покрај обраќањето на првата дама, претседателот Доналд Трамп ќе го одржи својот говор во четврток навечер од тревникот „Јужен тревник“ на Белата куќа, каде што се градеше етапа во текот на викендот.

Ружите во градината се претежно пастелни, кои ги фаворизира првата дама, вклучително и повисоки бели ружи, кои беа во чест на првата папска посета на Белата куќа на папата Јован Павле Втори во 1979 година. Дијамантска форма на поткастрени дрвја исто така беше додадено, додека околу десетина други дрвја беа отстранети и ќе бидат засадени на друго место во градината.

Покрај тоа, седењето од источната страна на градината – користено на моменти од страна на претседателите за ручек и други состаноци – нема да постои и ќе биде заменето со сè уште необјавена уметничка инсталација.

Најочигледно зачудувачката промена во градината беше додавање на патека за пешачење која граничи со централниот тревник. Помалку забележителни промени вклучуваат подобрена дренажа и инфраструктура и правење на градината подостапна за лицата со посебни потреби. Аудиовизуелни, радиодифузни и други технички поправки беа исто така дел од планот.