Голманот на Иран на Светското првенство постигна гол за телевизиска атракција


Деновиве во Обединетите Арапски Емирати се одржува Светското првенство во фудбал на плажа, а по само неколку натпревари се случи потег кој ја обиколи целата планета.

Имено, голманот на иранската репрезентација Сејед Мирџалили постигна гол за телевизиски атракции.

Тргна од сопствениот гол, дури 11 пати ја допре топката при жонглирање, а потоа со прецизен и силен волеј ја смести во противничкиот гол за резултат 2:2.

 

На крајот, во натпреварот од третото коло од групата Б, Иран го победи Тахити со 5:3, а Мирјалили постигна уште еден гол.

Двете селекции ќе го продолжат натпреварувањето на турнирот во баражот бидејќи Иран и Тахити беа подобри во групата од фаворизираните селекции на Шпанија и Аргентина.

Инаку, ФИФА посвети големо внимание на овој настан, а претседателот Џани Инфантино ги следи сите натпревари.

Натпреварите на Светското првенство се играат на песочните терени на плажата во Дубаи.