Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви


Силно невреме придружено со силен ветер во текот на ноќта погоди бројни делови на Босна и Херцеговина.

Судејќи по фотографиите, еден од градовите кој поминал најтешко е Кључ.

Градот во северозападниот дел од нашата држава во текот на ноќта претрпе материјална штета, за што сведочи фотографијата на која се гледа дека Средношколскиот центар остана без покрив.

Граѓаните на Кључ во своите коментари известија дека налетите на ветрот биле жестоки, а особено ги вознемириле оние кои живеат на повисоките катови од зградите.

Покрај Кључ, силно невреме го зафати и Жепче, кое, според локалните медиуми, останало без струја околу 21 часот. Силниот ветер предизвика болницата во овој град да загуби дел од покривот. На местото на настанот излегле припадници на Цивилната заштита и пожарникари.Силни налети на ветер се забележани и во Сараево, но засега нема информации за материјална штета во главниот град на Босна и Херцеговина.