Големината XS повеќе не е идеален тип на тело во светот на модата, вели главниот уредник на британски „Вог“

Англија- Главниот уредник на британскиот Вог, Едвард Енинфул вели дека идејата дека луѓето од модната индустрија не јадат, не е точна.

Говорејќи во епизодата на подкастот „River Cafe Table 4“, 49-годишниот моден магнат и кажа на готвачката и водителка Рути Роџерс дека индустријата станала поинклузивна.

„Постои заблуда дека модните луѓе не јадат, но тоа не е точно“, рече тој, признавајќи дека историски модната индустрија го поистоветувала да се биде слаб со модерен.

Енинфул рече дека ова се променило во годините откако тој беше назначен за наследничка на Александра Шулман во 2017 година.

„Кога ќе го погледнете барем мојот Вог, секој е добредојден. Сите облици, сите големини, сите бои“, рече тој. Тој додаде дека гледајќи во други списанија денес, може да види дека „сите се толку добредојдени“ во нивниот пристап кон различноста на телото.

„Онаа строга работа да не можеш да имаш одредена големина, „да се биде XS големина е совршена големина“, која повеќе не постои“, додаде Енинфул, зборувајќи за променливите идеали за убавина.

„Дури и идејата да се биде модел е променета“, продолжи тој. „Можеш да бидеш низок, може да бидеш со облини, може да бидеш инвалид“.

Запрашан од Роџерс дали индустријата се борела да се промени, Енинфул рече дека не им било тешко на дизајнерите да се придвижат кон поинклузивна големина откако сфатиле дека „пропуштиле цел пазар“.

Сепак, рече Енинфул, светот на модата се менува „полека“ и „не е совршена“, додавајќи дека движењето „Животите на црнците се важни“ ги натера компаниите да сфатат „мора да ангажираат луѓе од различно потекло зад сцената“.

„Разговорите што се водат сега никогаш немаше да ги има пред околу 10 години“, продолжи тој.

Британскиот Вог беше критикуван поради недостатокот на различност во минатото

За време на 25-годишниот мандат на Шулман како главен и одговорен уредник на британскиот Вог, списанието имаше црномурести 12 ѕвезди од насловната страница н, според Гардијан.

Наоми Кембел беше меѓу оние кои го нарекоа недостатокот на расна различност во списанието. Во 2017 година, Гардијан објави дека манекенката споделила фотографија на Инстаграм од персоналот на Шулман – кои биле претежно бели – и напишала во описот дека „се радува на инклузивен и разновиден персонал сега кога уредникот е @edward_enninful“.

Одговарајќи на тогашните критики на Кембел во интервју за Гардијан, Шулман рече дека нејзина „главна задача е да не ја прикажува етничката различност како политика“, додавајќи дека таа верува дека тоа ќе доведе до намалување на продажбата.

Неколку месеци по назначувањето на Енинфул, британскиот Вог даде изјава за модната индустрија што се развива со насловната страница од мај 2018 година. Насловен како „Нови граници: моделите што го менуваат лицето на модата“, на него беа прикажани девет  ѕвезди со различни големини и тонови на кожа и ја вклучи Халима Аден, првата манекенка која носеше хиџаб на насловната страница на списанието.