Голем пораст на новозаболени во Франција

 

Во последните 24 часа во Франција евидентиран е пораст на бројот новозаразени со Ковид-19 или 13.713, во споредба со 3.411 или 8.083 минатиот вторник.

Бројот на пациенти на интензивна падна на 3.088, но и понатаму недоволно за да се стекнат услови за попуштање на мерките кои ги постави претседателот Емануел Макрон, а тоа е бројот на апциенти во интензивна да биде меѓу 2.500 и 3.000, пренесе Ројтерс.

Вкупно досега во Франција заболеа 2,31 милиони, а во последните 24 часа евидентирани се 454 смртни случаи во домовите за стари лица, а 366 во болница.