Голден стејт Вориорс повторно се шампиони во НБА (видео)


Голден стејт Вориорс се новите шампиони во НБА. Во шестиот натпревар од финалето во Бостон, тие го совладаа домашниот Селтикс со 103:90 и ја завршија финалната серија со сооднос 4:2. Вориорс станаа третата најуспешна НБА франшиза по Бостон и ЛА Лејкерс, кои имаат по 17 титули, со нивната четврта титула во последните осум години и седма во историјата.

До победата во Бостон, Вориорс ги предводеше Стивен Кари со 34 поени, седум скока и седум асистенции, а за прв пат во кариерата беше прогласен за МВП на финалето, откако во првите три титули тие признанија им припаднаа на Андре Игудала и на два пати на Кевин Дурант.

Бостон добро го отвори натпреварот и поведе со 12:2, но Вориорс брзо ја презедоа контролата и дојдоа на 20 поени пред полувремето. Селтикси не се доближија на помалку од осум поени и останаа под 100 поени трет натпревар по ред.

Како и во претходните три финални порази, Селтикси имаа непромислено загубени топки, од кои имаа 22. Не знаеја да ја контролираат топката, не знаеја како да го блокираат скокот и дозволија офанзивни 15 скокови на Вориорс, што резултираше со 12 дополнителни шута. Голден Стејт не одигра толку импресивен натпревар како што Селтикси се победија себеси.

Вориорс знаеја како да го искористат тоа и по две мрачни години проткаени со повреди и подмладување на шампионската генерација се вратија таму каде што застанаа. Кари, Клеј Томпсон, Дрејмонд Грин и Андре Игудала ја освоија четвртата шампионска титула и се изедначија со Леброн Џејмс. Тренерот Стив Кер дојде во деветтиот прстен, четврти како тренер, по пет како играч. Своите титули ги распореди во четири различни децении.