Годината помина како сон: Интервју со „Манескин“ во Торино (видео)


Фото: ЕБУ

Италија– Групата „Манескин“ по победата лани на Евросонг во Ротердам со  Zitti E Buoni,  по една година се вратија дома, на сцената во Пала Олимпико, како специјални гости, помудри, пославни, и со нова песна „Супермодел“.

Фото: ЕБУ

Тоа беше необична кулминација за групата – вокалот и фронтмен Дамјано Давид, басистот Викторија Де Анџелис, гитаристот Томас Раџи и тапанарот Итан Торчио – кои се познаваат уште од средно училиште и го формираа бендот во 2015 година. Нивното необично име се изговара „МОН-ех-кожа“ , “Е дански за„ месечината “и му оддава почит на данското потекло на Де Анџелис. Групата се прослави во Италија во 2017 година по аудицијата за „Икс-фактор Италија“ (за која тие се најдоа на второто место) со „Избрани“, што требаше да стане нивни деби сингл. Засилени од повеќе хит синглови, тие брзо станаа популарни на континентот и закажаа турнеја со 70 датуми во 2019 година.

Фото: ЕБУ

По освојувањето на италијанскиот фестивал во песната Санремо лани во март и круната на Евровизија во мај „Менескин“ испишаа историја: Нивната песна „“Zitti e Buoni”  – победник на двата настана – влезе во Топ 10 на глобалната листа на Spotify. И за песната (насловот во превод значи „Замолчи и однесувај се“) стана најследена италијанска песна досега во текот на еден ден.
 

Во конкуренција со Coldplay, Foo Fighters, Imagine Dragons, Kings Of Leon
 и The Killers, „Манескин“, лани ја освои и наградата рок група на годината, на Европските музички награди-ЕМА во Будимпешта.

Бендот изминатиот период ја освојуваше Америка и беа предгрупа на некои концерти на „Ролинг стоунс“ , но и гостуваа во познатите шоуа , меѓу кои и на Елен Де Џенерис и на Џим Фалон, а нижат успеси и вон Италија.  

 

„Имам два совети за натпреварувачите. Забавувајте се и не се доближувајте премногу до масата“, изјави пејаќот и фронтмен Дамијано Дејвид, шегувајќи се на сметка на обвинувањата дека користел кокаин во Ротердам. Додека гласовите доаѓаа за време на тесната трка меѓу Италија и Франција, на социјалните мрежи беа објавени тврдења за употреба на дрога, откако Дејвид изгледаше како да се наведнува над масата зад сцената додека беше на камерата.

Дејвид направил тест за дрога набргу по Евровизијата, кој бил негативен, а организаторот, Европската радиодифузна унија, го ослободи.

„Манескин“ победи на натпреварот, а Французинката Барбара Парви заврши на второто место.

Пред настапот годинава, на Евросонг во Торино, новинарот Стив Холден направи ексклузивно интервју со „Манескин“.