Гневно писмо на Виктор Орбан до лидерите на ЕПП

Виктор Орбан, премиер на Унгарија, повика на „внатрешна дебата за идната мисија на ЕПП“ во меморандумот испратен до раководството на централно-десничарската Европска народна партија (ЕПП), чија доминација се намали по мајските европска избори

Овој потег уследи по одлуката на претседателот на ЕПП, Доналд Туск, за продолжување на суспендирањето на владејачката партија на Фидес за време на политичкото собрание минатиот месец во врска со загриженоста за владеењето на правото. Орбан е претседател на Фидес.

„Ние ги откривме нашите внатрешни конфликти пред пошироката јавност“, се вели во писмото, објавено на Фејсбук страницата на министерот за семејство и заменик-претседателот на Фидес, Каталин Новак, пред неколку дена.

„Наместо да се засилиме против комунизмот и марксизмот… ние им аплаудираме на Фидел Кастро и Карл Маркс“, се жали Орбан во писмото.

Орбан ја повикува ЕПП да протестира погласно против социјалистите помагајќи им на „радикалниот анархистички комунист оставен во владата“ и ја критикува одлуката на политичкото семејство да го избере поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, за свој лидер за време на самитот на партијата во Загреб во ноември 2019 година .

„Избравме претседател кој ги донесе полските домашни конфликти и интереси во ЕПП“, пишува Орбан. „Овој факт можеше да го доживее секој на најновото политичко собрание“.

За да се зачува единството на политичкото собрание во февруари во партијата, Туск го објави неодредено продолжување на суспендираниот статус на Фидес, што стапи на сила во март 2019 година, поради наводните прекршувања на Унгарија на принципите на владеење на правото на ЕУ.

Туск беше агресивен во својот говор, велејќи дека ситуацијата во Унгарија се влошила од суспензијата на Фидес. Речиси целата средба беше посветена на иднината на Орбан во групата.

Туск рече дека ќе претстави конкретни предлози за случајот „Фидес“ за следното собрание на ЕПП во април и посочи дека може да се одржи вонреден конгрес на почетокот на следната година за да се донесат конечни одлуки.

„Веруваме дека тоа е демократско, легитимно и природно настојување за една членка на нашето политичко семејство да иницира менување на нашите упатства за политика“, напиша Орбан до лидерите на партиите.

„Препорачуваме да им помогнеме на нашите партии членки да соработуваат и да градат коалиции не само со левото, туку и со десното крило во нивните земји“, напиша премиерот, апелирајќи дека „покрај претставниците на центристичките сили, претставниците на христијанската десница сакаат да бидат застапени и во управните тела на ЕПП.

Овој потег најверојатно ќе го подели политичкото семејство понатаму, а тврдокорните конзервативци тврдат дека не е мудро да се отуѓи Фидес.

„Казната за најуспешната партија во групата немаше никаква смисла“, рече поранешниот премиер на Словенија, Јанез Јанша, на конгресот на ЕПП во Загреб минатиот ноември.

„Ние сме заинтересирани за идното ЕПП“, но ќе го напуштиме политичкото семејство ако „не е во можност да се промени“, рече Орбан на прес-конференцијата на 9 јануари, додавајќи дека нова иницијатива за христијанските демократи во Европската Унија „може да биде покрената“. (Еурактив)