Ѓоковиќ продолжува да ги губи спонзорите


Шпанија– Шпанскиот тинејџер Карлос Алкараз го победи светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ на Мадрид опен во возбудлив меч од три сета кој траеше повеќе од три и пол часа во саботата. Победата доаѓа еден ден откако 19-годишникот го победи својот идол Рафаел Надал.

Ѓоковиќ не успеа да победи на ниту еден од неговите четири настани оваа година, откако беше депортиран од Австралија пред Австралија опен кога му беше откажана визата за медицинско ослободување. Загубите се натрупуваат од теренот и за Србинот.

Спортико потврди дека УКГ ја прекина врската со Ѓоковиќ. Технолошката фирма соработуваше со Ѓоковиќ на почетокот на 2019 година, кога беше позната како Ultimate Software, пред спојувањето со Kronos. Тоа беше дел од турканицата во тенисот што го вклучи и Мајами опен.

„Договорот за спонзорство веќе беше планиран да истече оваа година и заеднички се договоривме дека нема да има обновување“, рече портпаролот на UKG во е-пошта.

Во март, Peugeot објави дека не го обновува спонзорскиот договор со Ѓоковиќ, кој првпат започна во 2014 година. Peugeot и UKG беа партнери на Ѓоковиќ на двата ракави од неговите Lacoste кошули. Партнерствата  се меѓу најпрофитабилните недвижнини за тенисерите поради времето за емитување што го добиваат за време на натпреварите од крупен кадар додека играчите служат и чекорат на теренот. Ѓоковиќ го имаше на ракавот УКГ во Дубаи во февруари, но не и кога се појави на Монте Карло минатиот месец или на Мадрид опен во последните две недели.

Лакост засега останува со Ѓоковиќ. Тоа е убедливо неговиот најпрофитабилен партнер  и може да вреди 10 милиони долари годишно, вклучувајќи бонуси кога 20-кратниот победник на Грен слем има голема година на теренот. Други негови преостанати спонзори се Head, Asics, Hublot и Raiffeisen Bank.

UKG се сврте кон голф за своите спортски маркетинг напори, со дузина професионалци во својата стабилна поддршка, вклучувајќи ги Вил Залаторис, Фред Паплс, Нели Корда и Лекси Томпсон. Оваа недела, ги објави плановите за спонзорирање на Челинџер купот на NWSL, што ќе предизвика бонус проверки 10 пати поголеми од очекуваното за играчите.

Ѓоковиќ минатата година се најде на четвртото место меѓу најплатените тенисери во светот, со 33,4 милиони долари од парични награди, одобрувања и хонорари за настап. Неговиот награден фонд од 155 милиони долари во кариерата е на врвот на сите времиња, 24 милиони долари пред Роџер Федерер. (Спортико)