Ѓоковиќ ќе игра на Олимпијадата во Париз


Новак Ѓоковиќ ќе се натпреварува на Олимпијадата во Париз 2024 година, соопшти Олимпискиот комитет на Србија.

Летово ќе биде негов петти олимписки настап, учествувајќи на сите Олимпијади од 2008 година.

Ѓоковиќ (37) освои бронза на својата прва Олимпијада, но двапати го загуби натпреварот за третото место во неговите три настапи оттогаш.

Во април, тој рече дека Париз 2024 е „приоритет“ за него оваа година, бидејќи цели кон неостварлив златен медал.

Игрите ќе бидат прв настап за Ѓоковиќ во Париз откако Србинот се повлече од Отвореното првенство на Франција минатиот месец поради повреда на коленото пред неговото четвртфинале.

Тениските настани во Париз ќе се одржат на Ролан Гарос, домот на Отвореното првенство на Франција, помеѓу 27 јули и 4 август.

Неколку земји го потврдија својот состав за тениски настани.

Енди Мареј и Рафаел Надал треба да се натпреваруваат против Ѓоковиќ, а Британецот вели дека би било „прикладно“ да се пензионира на Игрите.

Онс Џабер и Арина Сабаленка, светските рекет број 10, односно трет, рекоа дека нема да се натпреваруваат на женскиот турнир за да му дадат приоритет на своето здравје.