Ѓоковиќ избори четвртфинале на турнирот во Шангај

Кина– Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ ќе игра во четвртфиналето на турнирот во кинески Шангај, откако попладнево го совлада Американецот Џон Изнер во третото коло.

Србинот го добие првиот сет со 7:5, во вториот беше поуспешен со 6:3. Мечот траеше  еден час и 16 минути.

Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе се соочи со Гркот Стефанос Циципас.

Мастерсот „Ролекс Шангај“ има награден фонд од 7,4 милиони долари.