(Видео) Ѓоковиќ направи ужасна грешка што ќе ја памти цел живот

Новак Ѓоковиќ проверува како се чувствува линиската судијка откако ја погоди со топка во грлото (Фото: АП)

За светскиот рекет број 1 немаше друга алтернатива освен да биде исклучен од турнирот откако гневен поради загубениот гем ја погоди со топче во грло линиската судијка

 

Новак Ѓоковиќ беше исфрлен од УС Опен во сензационални околности во неделата вечерта кога ненамерно удри во службено лице во грлото со мртва топка кон крајот на првиот сет од неговиот меч од четвртото коло против Шпанецот Пабло Карењо Буста.

Светскиот рекет број 1, кој изгледаше како да ја удира топката лежерно и без голема сила, беше вознемирен кога ја тешеше жената откако таа се сруши во кашлање и го држеше грлото. Потоа се вклучи во бесплодна 10-минутна дискусија на теренот со судијата на турнирот, Серен Фримел.

Фриемел му рече на Ѓоковиќ дека според правилата на однесување на гренд слем тој нема друг избор освен да го исклучи. Збунетиот Србин, огромен фаворит за освојување на титулата и без пораз на 26 меча оваа година, си замина тивко од стадионот „Артур Еш“.

Настанот го остави шокиран и збунет малиот собир на играчи и официјални лица во речиси празната арена, како и телевизиската публика во која беа и неговата сопруга и синот, кои му мавтаа на видео-екран од нивниот дом во Монте Карло пред почетокот на мечот.

Тим Хенман, кој неславно беше дисквалификуван за ненамерно удирање на девојче со топка за време на меч во двојки во 1995 година во студиото на Прајм ТВ: „Според правилата, судијата на турнирот немаше избор “. Поранешниот британски рекет број 1, Грег Русески, рече: „Апсолутно сум шокиран“.

Редоследот на настаните ја разнесе тишината. Ѓоковиќ, кој гледаше како ги има под контрола првите 40 минути, не успеа да претвори три брејк поени на 5-4, а потоа загуби шест поени по ред, падна додека бркаше широк форхенд и го повреди рамото на 5-5 и 0:15 Тие продолжија откако тој доби медицински третман на теренот, но Ѓоковиќ сепак изгледаше надвор од концентрацијата и Буста го скрши на 15. Фрустрациите се чини се зголемија кај Ѓоковиќ и полека замавнувајќи ја погоди жената со мртва топка во грлото.

Таа падна веднаш и испушти загрижувачки звуци на гушење. Таа очигледно беше во неволја, а Ѓоковиќ притрча кон неа и се извини а судските службеници на теренот, вклучувајќи го и главниот судија, Аурели Турт, ѝ помогнаа да застане на нозе. Додека Карењо Буста збунето седеше на неговата клупа, Ѓоковиќ и Фримел разговараа, најпрво пријателски пред играчот да биде повозбуден, бидејќи сфати дека е пред исфрлање од турнирот.

Нема сигурност во спортот – најмалку тенисот, кој предизвика неколку изненадувања овде и на друго место во оваа најлуда сезона – но Ѓоковиќ, кој сигурно газеше на теренот откако го загуби првиот сет против Кајл Едмунд во второто коло, изгледаше совршено подготвен за освојување на четвртата титула на УС Опен и 18. слем. Тоа би го поставило еден зад Рафаел Надал и на два слема од рекордот на сите времиња на Роже Федерер, кој се опоравува од операцијата на коленото на јахта во Медитеранот.

Сè започна добро за Ѓоковиќ, кој крстареше со висококвалитетни рани размени. Мешајќи ги распрснувачките форхенд и бекхенд на основната линија, тој ја разби одбраната на Карењо Буста, што изгледаше како пукање под притисок на девет аса. Но, тој ги држеше нервите додека натпреварот не премина во хаос.

Сето ова беше морничава реприза на драмата на Ѓоковиќ во оваа фаза од турнирот минатата година, кога тој беше принуден да се повлече против Стен Вавринка со повреда на рамото, предавање што не го прифатија верните фанови на турнирот. Немаше никој од нив овде во неделата навечер, но вревата ќе одекнува уште долго.

Ѓоковиќ пристигна во Њујорк со скор 26-0 во оваа година, 29-0 од финалето во Дејвис купот минатиот ноември, и аура слична на онаа што го опкружуваше во 2011 година, неговото лето полно со стравопочит.

Меѓу многуте врсници и ривали кои гледаа од извршните апартмани околу речиси празниот терен беа Андреј Рубљов, кој игра во понеделник, и Доминик Тим, кој исто така е на другата страна од ждрепката и кој изгуби во пет сета во единственото грен слем финале оваа година во во Мелбурн. Тие изгледаа зашеметени како самиот играч.

Оваа постапка, предизвикана од бесот што му дозволи на Буста да се врати во игра и да сервира за победа, ќе има големи последици за Србинот. И сигурно дека Новак Ѓоковиќ неа ќе ја памети уште долго време. Но така е кога не може да се заузда внатрешниот гнев.

Американската тениска асоцијација малку по настанот објави соопштение во кое се вели: „Во согласност со правилникот на Грен слем, следејќи ги неговите постапки за намерно опасно или несовесно удирање топка во рамките на теренот или удирање топка со небрежно непочитување на последиците, судијата на турнирот УС Опен го исклучи Новак Ѓoковиќ од УС Опен во 2020 година. Бидејќи му беше изречена мерка исклучување, Ѓоковиќ ќе ги загуби сите рангирани поени освоени на УС Опен и ќе биде казнет со паричната награда освоена на турнирот“.

Ѓоковиќ го напушти стадионот без да даде изјава за новинарите, иако сите ја очекуваа. Неговиот противник Пабло Карењо Буста вака го опиша лудото попладне на стадионот „Артур Еш“:

„Јас сум многу загрижен за ваквите работи, па затоа бев малку во шок. Ги прашав колумбиските момци, кои беа во толпата, дали топката го погоди линискиот судија и јас бев во шок. Никогаш не очекував дека овој момент во меч против Новак, па тоа беше тежок момент и за мене. Кога тие зборуваа на мрежата, јас само се обидов да бидам фокусиран во случај да мораме да продолжиме да играме. Во еден момент, го прашав судијата што се случува, бидејќи ми изгледаше дека е многу долго. Не знам дали  беше 10 или 15 минути, но веќе почна да ми студи. Значи, треба да бидам подготвен во случај да морам да продолжам. Конечно Новак ми ја подаде раката. И тоа е тоа“.

Последниот грен слем каде во полуфинале не играле Федерер, Надал или Ѓоковиќ е на Ролан Гарос 2004 година. Пред 64 грен слема. Тоа е благодарејќи на пандемијата на корона вирусот и исклучувањето на Ѓоковиќ. (Гардијан)