„Ѓаволот носи Прада“ се враќа по две децении –  „Дизни“ работи на продолжението


Подгответе се, модни фанови! Миранда Пристли можеби ќе се врати на големото платно по речиси две децении.

Писателката на The Devil Wears Prada, Алин Брош Мекена наводно работи на продолжението на хитот на бокс офисот од 2006 година, пренесува Puck News.

Венди Фајнерман, продуцент на оригиналниот филм, треба да го развие и продуцира продолжението. Дедлајн известува дека оригиналниот режисер Дејвид Френкел води разговори за враќање.

Додека Мекена и Фајнерман наводно се поврзани, нема договори за кастинг. Во филмот номиниран за Оскар глумеа Ен Хатавеј, Мерил Стрип, Емили Блант, Стенли Тучи и Адријан Грениер. Fox 2000 Pictures, кое беше студиото зад оригиналниот филм, сега е во сопственост на Дизни преку купувањето на 20th Century Fox во 2019 година.

Претставник на Дизни не одговори веднаш на барањето на PEOPLE за повеќе информации во понеделникот.

Филмот од 2006 година заснован на истоимената книга на Лорен Вајсбергер го следи тазе дипломираната новинарка по колеџ, Енди Сакс (Хатвеј), која добива работа како асистент на Миранда Пристли (Стрип), главен уредник на измисленото списание Runway. Додека Енди влегува во светот на модните списанија, ѝ помагаат нејзината колешка асистентка Емили Чарлтон (Блант) и уметничкиот директор Најџел (Тучи).

По прикажувањето во јуни 2006 година, филмот заработи огромни 326 милиони долари на светскиот бокс офис и а Стрип (75), ја заработи нејзината четиринаесетта номинација за Оскар.

Продолжението може да ја следи Пристли, која сè уште ја води Runway, додека таа се движи низ состојбата на современото издаваштво и финансиските тешкотии на списанието. Во меѓувреме, Емили ќе биде извршен директор во еден од конгломератите на луксузниот бренд на Runway што се рекламира со публикацијата.

Блант и Хатавеј го изразија своето задоволство поради тоа што филмот нема продолжение. Неодамна, во април, Хатавеј (41) изјави за Extra дека фановите не треба да „држат премногу надеж“ за продолжението ќе се случи.”

Ен Хатавеј и Стенли Тучи во сцена од филмот „Ѓаволот носи Прада“

Во февруари, Блант (41) сподели на подкастот Happy Sad Confused дека актерската екипа е „добра“ без да направи продолжение. „Понекогаш работите треба да се негуваат и зачуваат во овој балон и тоа е во ред“.

Шест години претходно, Блант изјави за PEOPLE дека не мисли дека е веројатен втор филм, но додаде: „Ако сите го сторат тоа, јас би бил подготвена за тоа“.